Profilaktyka logopedyczna

Dzisiejsze zajęcia (14 XII) z profilaktyki logopedycznej poświęcone były ćwiczeniom oddechowym i usprawniającym narządy mowy. Dzieci świetnie się bawiły przenosząc „śnieżynki” za pomocą słomek, „gotując wodę” (bulgotanie) w kubeczkach, „malując” zimowe impresje (dmuchanie na farbę rozlaną na folii). Następnie jeszcze ćwiczyliśmy języki i wargi z wykorzystaniem fabuły: „sprzątanie mieszkania”(poniżej zamieszczamy jej opis) i samogłosek w formie pisanej i mówionej.

„Sprzątanie mieszkania ”:

  • „sufit ” – ruchy języka po podniebieniu
  • „ściany” – po wewnętrznej stronie policzków
  • „mycie okien ”- po górnych zębach
  • „ czyszczenie mebli ”-po dolnych zębach
  • „trzepanie dywanów”- szybkie ruchy języka w płaszczyźnie pionowej
  • „sprzątanie przedpokoju ”- koliste ruchy języka w przedsionku jamy ustnej.