Bezpiecznie w domu i na podwórku

Naiwność i łatwowierność dziecka są często przyczynami kłopotów. Ważne jest, by dziecko miało wyrobiony odruch nieufności wobec osób nieznajomych. Ponadto mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych i bezpiecznych zabaw przez dzieci. Pamiętajmy jednak, że są rzeczy, których nasze dzieci muszą się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach.

Są to:

  1. gaz - możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
  2. prąd elektryczny - może Cię porazić,
  3. ogień - możesz spowodować pożar,
  4. woda - możesz zalać mieszkanie,
  5. ostre przedmioty - grożą zranieniem,
  6. lekarstwa - możesz się nimi zatruć.

Obcy puka do Twoich drzwi

Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź: kto to? Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie Otwieraj Drzwi!!! Nie wierz obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, listonoszem, hydraulikiem, kolegą rodziców. Jeżeli masz w domu telefon - wykorzystaj go - zadzwoń do rodziców lub na Policję. Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża - zaalarmuj sąsiadów!

Na podwórku

Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców. Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.

WAŻNE TELEFONY

112 - telefon alarmowy służb ratowniczych,

997 - telefon alarmowy Policji,

998 - telefon alarmowy Straży Pożarnej,

999 - telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego,

601 100 100 - telefon alarmowy WOPR.