Młody Mistrz Mowy

Dziesiąta Edycja Konkursu ”Młody Mistrz Mowy Polskiej”

Wyjątkowo uroczysty charakter miała tegoroczna jubileuszowa – dziesiąta już edycja Konkursu ”Młody Mistrz Mowy Polskiej” organizowana w Przedszkolu Niepublicznym z Oddziałami Integracyjnymi „Razem”. Jak co roku niezawodnie przedstawiciele każdego z chełmskich przedszkoli zaprezentowali wiersze patriotyczne, nierzadko wykazując duże umiejętności recytatorskie, sprawności językowe i obycie sceniczne. Za swe wysiłki dzieci otrzymały piękne książki „Kocham Polskę. Elementarz dla dzieci”. Ich staraniom bacznie przypatrywało się jury, w skład którego weszli: Pani Beata Mazurek Poseł na Sejm, którą reprezentowała Pani Anna Pańczyk Dyrektor Biura Poselskiego, Ksiądz Kanonik Marian Wysocki Proboszcz z Parafii Św. Ducha, Pani Anna Dudek – Janiszewska Wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pan Dariusz Olszak Kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Lucyna Szczyrba Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Oddział Zamiejscowy w Chełmie, Pani Krystyna Szambelan Inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm, Pan Franciszek Golik Prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP, Dyrektor Zespołu Przedszkolno – Szkolnego Pani Joanna Gębal – Nieścioruk, Pani Anna Gębal Dyrektor ds. Kształcenia i Nauczania Integracyjnego, założycielka Zespołu Przedszkolno - Szkolnego.

Nie zapomniano o wieloletniej członkini jury - pani Krystynie Laskowskiej-Treli, która zmarła kilka miesięcy temu. Jej pamięć uczczono chwilą ciszy i różą, ułożoną na krześle, które zwykle zajmowała.

Występy młodych recytatorów poprzedzone zostały przez koncert pieśni legionowych w wykonaniu grupy młodzieży pod kierunkiem Bogdana Depty, oraz tańce ludowe i narodowe w wykonaniu uczniów z Zespołu Pieśni Tańca Ziemi Chełmskiej pod kierunkiem Marioli Piędzi. Można było też wzbogacić swą wiedzę na temat Polski uczestnicząc w multimedialnym teście: ”Sprawdź swą wiedzę o Polsce”. Na zakończenie uroczystości wystąpiły przedszkolaki z Przedszkola Razem wykonując wiązankę piosenek związanych tematycznie z miastami, przez które przepływa Wisła. Program przygotowały panie: Alina Panas, Aneta Wawron, Monika Białasz – Chojna, Joanna Wicha. Tegoroczną uroczystość poprowadzili aktorzy z Teatru Ziemi Chełmskiej: Barbara Szarwiłło i Sławoj Czarnota, którzy wcielili się w role dziewiętnastowiecznej guwernantki i Francuza próbującego zgłębić zawiłości polszczyzny. Na koniec uroczystości na salę wjechał olbrzymi jubileuszowy tort w kształcie książki. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślały kotyliony w barwach narodowych, które otrzymali od organizatorów wszyscy uczestnicy i goście. Zdaniem organizatorów, a przede wszystkich uczestników uroczystości, cele konkursu: popularyzacja kultury języka i kształtowanie postaw patriotycznych, zostały w pełni zrealizowane.