Przedszkolny Klub Wolontariatu

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Pawel II

My także pragniemy dzielić się z innymi swoim czasem i bezinteresownie pomagać tym, którzy potrzebują naszego wsparcia. Przedszkolny Klub Wolontariatu ma za zadanie uczyć dzieci wrażliwości społecznej i odpowiedzialności za otaczający świat. Cały rok będziemy prowadzić różnorodne, aktywne działania na rzecz potrzebujących. Pragniemy przekazywać dzieciom tę prawdę, że uśmiech drugiego człowieka i satysfakcja z ofiarowania komuś pomocnej dłoni jest największym podziękowaniem i nagrodą za wykonaną pracę.

Celem Przedszkolnego Klubu Wolontariatu jest:

 • rozwijanie wśród dzieci postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby przedszkolnego i lokalnego środowiska,
 • zapoznawanie z ideą wolontariatu,
 • kształtowanie postaw altruistycznych, empatii i solidarności,
 • wspieranie ciekawych inicjatyw, działań edukacyjnych,
 • umożliwianie dzieciom podejmowania działań na rzecz potrzebujących pomocy,
 • pomoc rówieśnikom w trudnych sytuacjach,
 • rozwijanie pasji i zainteresowań,
 • nawiązanie kontaktu z lokalnymi instytucjami i organizacjami społecznymi.

W tym roku Dzień Papieski obchodzimy w niedzielę, 14 października 2018 roku. Tego dnia wszelkie rozważania i działania są zogniskowane wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości:

 1. W bieżącym roku przeżywać będziemy 60. rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły.
 2. W tym roku obchodzimy także rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego – działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku.
 3. Dzień Papieski będziemy też niewątpliwie przeżywać w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. Promieniowanie ojcostwa – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

Co roku organizowana jest także publiczna zbiórka pieniędzy, będąca odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego tysiąclecia”, która przyznaje stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II.

W naszym przedszkolu także pragniemy uczcić pamięć Wielkiego Papieża Polaka, organizując uroczysty występ z okazji Dnia Papieskiego i promując czytanie dzieł Karola Wojtyły oraz książek poświęconych Janowi Pawłowi II.

Serdecznie zachęcamy do wspólnego budowania tego „żywego pomnika” i pomocy potrzebującym!

Porządkując swoją szafę nie wiesz co zrobić z niepotrzebnymi elementami garderoby? Przede wszystkim niczego nie wyrzucaj. Twoje ubrania i obuwie, mogą pomóc potrzebującym!

Zachęcamy do udziału w akcji „Pomaganie przez ubranie”, której głównym założeniem jest wsparcie finansowe fundacji charytatywnych. Wszystkie rzeczy pochodzące ze zbiórek odzieży są dokładnie sortowane i dzielone na 200 kategorii asortymentowych. Następnie są sprzedawane do krajów, takich jak Pakistan, Afganistan, Ukraina, Ghana, Nigeria, Togo, Kenia, Tanzania, Uganda, Indie, w których mniej zamożnych osób nie stać na zakup nowej odzieży i obuwia. Wygenerowane środki finansowe zostaną przekazane na pomoc podopiecznym fundacji charytatywnej. Nasza placówka wesprze fundację Ewy Błaszczyk „Akogo”.

Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” powstała z myślą o rozwiązywaniu problemów osób będących w śpiączce. Fundacja wspólnie z Ministerstwem Zdrowia wypracowała Program leczenia dzieci w śpiączce w fazie B, który został wdrożony do systemu publicznej opieki zdrowotnej. Fundacja wybudowała pierwszy w Polsce ośrodek neurorehabilitacyjny "Budzik" dla dzieci w śpiączce. W ciągu 3 lat działalności "Budzika" wybudziło się 31 dzieci. Misją Kliniki "Budzik" jest świadczenie usług medycznych na najwyższym, światowym poziomie, z wykorzystaniem rozmaitych, nowatorskich metod leczenia, diagnostyki oraz najszerszego wachlarza metod neurorehabilitacji.

Serdecznie dziękujemy Dzieciom i Rodzicom za włączenie się w kolejną edycję akcji „Góra Grosza”!

Dzięki Państwu udało nam się uzbierać łącznie 124, 41 zł! Po raz kolejny przekonujemy się, że jeden grosz to niewiele, ale nawet niewielka pomoc wielu osób może uczynić wiele dobra.

Dziękujemy i zapraszamy do przyszłych akcji organizowanych przez Przedszkolny Klub Wolontariatu

Serdecznie zachęcamy do włączenia się w akcję „Ścigając się z autyzmem” – akcję zbierania resoraków dla Oktawiana, naszego podopiecznego, który kolekcjonuje małe samochodziki.

Oktawian zbiera je od drugiego roku życia. Pierwszy kupiła mu mama. Później było różnie. Trochę dostał od rodziny i znajomych. To była jedyna zabawka, którą Oktawian się bawił. Choć dzisiaj jego kolekcja liczy 540 sztuk, każdą zna, do każdej ma historię, każdą potrafi opisać, wie, co w którym aucie jest zepsute. „Bawi się nimi godzinami. Układa je według kolorów, tworzy różne scenariusze: kraksy, wyścigi. Widać, że sprawia mu to ogromną przyjemność” - opowiada mama chłopca, pani Magdalena.

Pomysł zbierania resoraków zrodził się dzięki 7-letniemu Karolowi, z którym Oktawian uczęszcza na treningi sambo. Wszystko zaczęło się jeszcze przed wakacjami. Rodzice Karola przyłapali go na tym, że wynosi na treningi sambo swoje resoraki. Chłopiec prawdopodobnie robił to od jakiegoś czasu. Okazało się, że auta wynosi dla kolegi, który je kolekcjonuje. Po rozmowie z jego mamą okazało się, że Oktawian jest dzieckiem autystycznym, a jego pasją są właśnie auta i resoraki. Później inny kolega Oktawiana - Gabriel, również przyniósł koledze swoje samochodziki. Rodzice dzieciaków wpadli więc na pomysł, aby wspólnie zorganizować akcję.

Nasz Przedszkolny Klub Wolontariatu z ogromną przyjemnością dołącza do akcji, by sprawić radość naszemu przedszkolnemu Koledze. Gorąco zachęcamy, do włączenia się w akcję!

Przedszkolny Klub Wolontariatu zaprasza na kolejną edycję „Góry Grosza”, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Przekazane grosze to realna pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. Wiemy, że rodzina jest ważna dla każdego, jest ostoją i fundamentem na lata. Dlatego pomagajmy dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone.

Przedszkolny Klub Wolontariatu organizuje zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz małej Nadii, która potrzebuje bardzo kosztownego leczenia.

Nadia urodziła się 8 marca2017 roku jako wcześniak, z bardzo rzadką chorobą genetyczną – Zespołem Treachera Collinsa. W ciągu swojego trzymiesięcznego życia tylko tydzień spędziła w domu. Jest podopieczną Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Nadia potrzebuje kosztownego leczenia, a w przyszłości intensywnej rehabilitacji. Czeka ją wiele skomplikowanych operacji, by mogła normalnie funkcjonować.

Z serca zachęcamy do pomagania Nadii i włączenia się w akcję!

Przedszkolny Klub Wolontariatu włączył się w ogólnopolską akcję Marzycielskiej Poczty, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Wiele z tych dzieci większość swojego czasu spędza w domach i szpitalach. Choroba bardzo często ogranicza ich kontakt z rówieśnikami, którego szczególnie potrzebują. Marzycielska Poczta pozwala im rozproszyć uczucie samotności, dając wiele okazji do uśmiechu. Dla dzieci listy i kartki stanowią ogromne wsparcie. Dzieci często proszą rodziców o ponowne przeczytanie treści listów lub same wielokrotnie do nich wracają.

Warto uwrażliwiać dzieci na trudną sytuację rówieśników i uczyć pomocy innym, dlatego zachęciliśmy nasze dzieci do włączenia się w akcję. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, postanowiliśmy wysłać kartki ze świątecznymi życzeniami. Przedszkolaki poznały historię Marzycielskich Dzieci, a następnie z wielkim zaangażowaniem rysowały laurki, kolorowały i tworzyły własne kartki. Z całą pewnością radość która im towarzyszyła, udzieli się także dzieciom, które otrzymają nasze piękne świąteczne kartki. Mamy nadzieję, że zbliżające się Święta Wielkanocne, dzięki naszym listom będą jeszcze piękniejsze!

Dziękujemy naszym przedszkolakom za włączenie się w tą akcję!
Zachęcamy także, by jeszcze nie raz napisać z serca list do Marzycielskich Dzieci, gdyż na nasze kartki czekają one przez cały rok.